Wiek Smoka – początki dark fantasy

Dark fantasy jest gatunkiem, który ma wiele wątków opisujących rozterki człowieka podczas jego podróży przez życie w okrutnym świecie. A próbując je przełożyć na medium gier mamy do czynienia z takimi tytułami jak właśnie Dragon Age, czy Dark Souls bądź w Wiedźminie.

Przedstawienie dramatu życia – life is harsh, czyli dark fantasy

 Dark fantasy, świat gdzie trudności życia odnajdują swoje odzwierciedlenie.

Dark fantasy, świat gdzie trudności życia odnajdują swoje odzwierciedlenie.

Kiedy przemierzmy świat w Dragon Age mamy do czynienia z widokiem ludzi, którzy muszą stawić czoła Pladze, w Dark Souls cały świat jest przedstawiony w czarnych barwach, a Wiedźmin obrazuje ludzi w epoce średniowiecza z dodatkiem stworów które przedostały się do świata dzięki Koniunkcji Sfer. Ale teraz opisuje gry najgłośniejsze, reprezentujące ten gatunek na rynku, ponieważ wcześniej mieliśmy do czynienia z takimi tytułami jak Planescape Torment, grę z 1999 ze studia Interplay, czyli firmy do której należał Brian Fargo od którego dostaliśmy wiele już wiekowych, ale legendarnych gier RPG z klimatami Dark fantasy.

Opisuję tu Dragon Age, gdyż jest on najpopularniejszą serią z tego gatunku i to ta seria sprawiła że stało on się bardziej popularny wśród graczy, gdyż Wiedźmin 1 wyszedł wcześniej ale był on mniej więcej na średnim poziome popularności w naszym kraju o zagranicy nie wspominając.

Charakter tego świata – nie chciał bym tam żyć.

Gdy zanurzamy się w ten świat mamy do czynienia na początku z dość jasnym przekazem – ten świat jest brutalny na pewno nie jest tu bezpiecznie. Napotykamy się z wykorzystywaniem schematu takiego jak – jesteś dobrym samarytaninem, zostajesz wykorzystany i w konsekwencji pomagasz tym złym, albo jesteś zły – bogacisz się korzystając z sytuacji i dopiero przy dokładnym zbadaniu sprawy pomagasz innym. Konstrukcja świata dark fantasy nie jest prosta, ponieważ charakteryzuje się tym, że nie jest w nim zarysowana mocna granica między dobrem, a złem. Trzeba zdać sobie sprawę z rzeczywistości w której przyszło nam egzystować i wczuć się w sytuację i codzienność, aby czerpać z niego satysfakcję oraz poczuć flow.

Opisanie świata Dragon Age i jego lore nastąpi we wpisie za trzy dni, a jeszcze dzisiaj opiszę czym jest flow dokładnie.

Informacje o admin

Zwykły gracz, student, bądź jak kto woli człowiek z pasją do gier.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *